Chystáte se darovat krevní plazmu a máte otázky? K těm nejčastějším jsme pro vás sepsali odpovědi. Pokud jste zde nenašli, co jste hledali, obraťte se na našeho lékaře, který zodpoví všechny vaše otázky z oblasti medicíny. Dotazy pište na doktor@caraplasma.cz.

Plazma a její odběr:

 • Jak často můžu darovat krev a krevní plazmu?

  Dodržujte následující frekvence darování krevní plazmy a krve:

  • Rozestupy mezi jednotlivými odběry krevní plazmy jsou minimálně 2 týdny.
  • Rozestup odběru plazmy od předchozího darování krve je minimálně 4 týdny.
  • Rozestup darování krve od předchozího odběru plazmy je minimálně 2 týdny.
 • K čemu se odebraná krevní plazma využívá?

  Všechna odebraná krevní plazma v Cara Plasma se používá vždy a pouze na výrobu životně důležitých léků. Výběr některých léků a jejich využití najdete na stránce O plazmě.

 • Jak probíhá darování krevní plazmy?

  Darování plazmy probíhá v několika po sobě jdoucích krocích. Začnete vyplněním dotazníku a lékařskou prohlídkou. Pak následuje samotný odběr a nakonec krátký odpočinek. Podrobný popis vaší návštěvy se dočtete na stránce Jak probíhá odběr plazmy.   

 • Jaká jsou rizika darování krevní plazmy?

  Obecně lze říci, že pokud dárce splňuje všechny předepsané podmínky pro dárcovství krevní plazmy, udržuje zdravý životní styl a dodržuje zásady před odběrem krevní plazmy, není odběr krevní plazmy zatěžující.

  Bezpečností dárcovství se za téměř 50 let a desítky milionů odběrů ročně zabývalo nespočet studií a neprokázalo se, že by pravidelné dárcovství mělo nějaký negativní dopad na zdraví dárců. Poslední rozsáhlou studií na toto téma je německá studie SIPLA, kterou najdete třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16907878 

 • Kolik plazmy se při darování odebírá?

  Odebíráme mezi 650 a 880 ml krevní plazmy. Objem odebrané plazmy závisí na hmotnosti, výšce a pohlaví.

 • Komu pomáhám darováním krevní plazmy?

  V první řadě pomáháte pacientům, kteří díky vám získají potřebné léky vyrobené z krevní plazmy. Více o těchto lécích se dočtete na stránce O plazmě.

  Druhou významnou pomocí je podpora Nadačního fondu Kapka naděje. Za každý váš úspěšný odběr finančně přispějeme. Ročně takto nashromáždíme několik stovek tisíc korun na pomoc nemocným dětem. V daném městě vybereme konkrétní nemocnici a podpoříme ji nákupem potřebného vybavení nebo přístrojů. Společně tak pomáháme dětským pacientům a jejich rodinám ve vašem bezprostředním okolí.

Jak se na odběr připravit:

 • Můžu před odběrem plazmy jíst?

  Není vhodné chodit na odběr nalačno, mohlo by se vám totiž během odběru i po něm udělat nevolno. Doporučujeme dát si předem lehkou netučnou svačinu, jako např. rohlík se šunkou nebo marmeládou.

  Jak upravit jídelníček před odběrem plazmy vám poradí náš Stravovací a pitný režim.

 • Co mám jíst před odběrem plazmy?

  Před odběrem plazmy doporučujeme jíst potraviny s nižším obsahem tuku. Co konkrétně můžete nebo nemůžete jíst, se dozvíte ve Stravovacím a pitném režimu.

Překážky pro odběr plazmy:

 • Můžu darovat plazmu s rýmou a kašlem?

  K odběru přijďte až za týden po úplném uzdravení vašeho onemocnění horních cest dýchacích. Pokud jste užívali antibiotika, je odběr možný za 24 týdny po ukončení léčby. V této situaci je vhodné zkonzultovat svůj stav s naším lékařem na
  e-mailu doktor@caraplasma.cz.

 • Můžu darovat plazmu s oparem?

  Opar je infekční onemocnění. Proto k odběru přijďte až po úplném zhojení (až po odpadnutí krusty).

 • Můžu darovat plazmu po zákroku u zubaře?

  Po vrtání a plombování zubu je možné darovat plazmu následující den po zubním ošetření. Pokud se jednalo o trhání zubu bez komplikací, lze plazmu darovat za týden po zákroku. Pokud jste užívali antibiotika, můžete k odběru za 14 dní po jejich dobrání.

 • Můžu darovat krevní plazmu během menstruace?

  Darování plazmy během menstruace je nevhodné. Na odběr se objednejte po skončení krvácení.

 • Jak dlouho po porodu můžu darovat krevní plazmu?

  Darovat plazmu můžete až za 6 měsíců po porodu.

 • Můžu darovat plazmu při kojení?

  Krevní plazmu můžete darovat až za měsíc po ukončení kojení. 

 • Můžu darovat plazmu, když jsem měl/a přisáté klíště?

  Pokud bylo klíště správným postupem odstraněno, včetně vydesinfikování místa přisátí a jak místo přisátí klíštěte, tak dárce samotný je celkově v pořádku, propustíme takovéhoto dárce bez jakéhokoliv dočasného vyřazování k odběru.

   Pokud by se s odstupem času přece jen projevily jakékoliv symptomy, svědčící pro počínající rozvoj klíšťové encefalitidy nebo Lymské boreliózy, je dárce povinen nám tento fakt nahlásit na recepci v odběrovému centru.

 • Můžu jako alergik darovat krevní plazmu?

  Alergie není kontraindikací k dárcovství plazmy. Také je možné užívat běžné léky proti alergii ze skupiny antihistaminik. V den odběru by pouze neměly být přítomny akutní projevy alergie (rýma, kašel, vyrážka). Je třeba vyčkat do zklidnění potíží. 

  Pokud máte další dotazy k užívání léků na alergie, obraťte se na našeho lékaře na doktor@caraplasma.cz.

 • Dovolená v zahraničí a omezení v darování plazmy

  V případě cestování mimo ČR v rámci Evropy je možné po návratu darovat plazmu bez odkladu. Pobyt v zahraničí v zemích mimo Evropu se řídí našimi standardními předpisy. U většiny ostatních destinací je nutný odklad odběru o 1 měsíc, po návratu ze zemí s vyšším rizikem nákazy infekčními onemocněními to může být až 6 měsíců. Pokud si nejste jisti, můžete se obrátit na našeho lékaře na doktor@caraplasma.cz.

  Vzhledem k probíhající pandemii Covid-19 nadále sledujte aktuální pokyny a opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

 • Můžu darovat plazmu po úrazu/s modřinou?

  Odběr krevní plazmy je možný až po úplném zhojení úrazu a vstřebání modřiny.

 • Můžu darovat plazmu po tetování/permanentním make-upu/píchání náušnic/piercingu?

  Po těchto estetických zákrocích vyžadujeme před odběrem plazmy pauzu 6 měsíců s výjimkou aplikace náušnic ve zdravotnickém zařízení.

 • Můžu darovat plazmu po očkování?

  Odklad v darování plazmy se posuzuje podle typu vakcíny. 

 • Můžu darovat plazmu, pokud beru léky?

  Užívání léků řešíme individuálně. Ke každému odběru mějte připravený seznam vámi užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.

 • Můžu darovat plazmu s onemocněním štítné žlázy?

  Pokud máte sníženou funkci štítné žlázy (s/bez přítomnosti protilátek), je odběr možný. Pokud máte zvýšenou funkci štítné žlázy, odběr není možný. K prvnímu odběru přineste zprávu od endokrinologa (pokud ji máte).

 • Můžu darovat plazmu, pokud jsem po operaci?

  Po menším chirurgickém výkonu v místní anestezii (např. šití malých ran, odstranění znaménka) můžete k odběru krevní plazmy až po odstranění stehů a úplném zhojení rány.

  Po operaci v celkové anestezii je nutné vyčkat 6 měsíců, než budete moci darovat.

 • Můžu darovat plazmu s epilepsií?

  Jakákoliv forma epilepsie neumožňuje darovat krevní plazmu.

 • Můžu darovat plazmu po očkování proti COVID-19?
  Po aplikaci mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) i vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson: odklad 1 den, pokud se nevyskytnou další obtíže. 
 • Můžu darovat plazmu, pokud jsem prodělal/a COVID-19?

  Při prokázané infekci SARS-CoV-2 s klinickými projevy - odběr je možný 28 dní od 1. dne bez příznaků. Při prokázané infekci SARS-CoV-2- bez klinických projevů, s pozitivní testem - odběr je možný 28 dní od provedení testu. 

 • Můžu darovat plazmu po příjezdu z dovolené v Evropě?

  V případě cestování či dovolené mimo ČR v rámci Evropy, je možné po návratu darovat plazmu BEZ ODKLADU.

  Výjimkou je Albánie, Madeira a Rusko, kde platí odklad odběru o 28 dní.

  Pobyt v zahraničí v zemích mimo Evropu se řídí našimi standardními předpisy.

  • u většiny ostatních destinací je nutný odklad odběru o 28 dní.
  • po návštěvě tzv. malarických oblastí je povinný minimální odklad 28 dní, který se v případě i jen podezření na možnost nákazy malárii může prodloužit (do dovyšetření a vyléčení nebo vyloučení nákazy). Vždy je individuálně posuzováno lékařem na pobočce.

  Pokud si nejste jisti, můžete se obrátit na našeho lékaře na doktor@caraplasma.cz.

  Vzhledem k probíhající pandemii Covid-19 nadále sledujte aktuální pokyny a opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

 • Můžu darovat v pracovní neschopnosti?

  Pokud jste v pracovní neschopnosti není darování možné a to ani v případě, že neužíváte žádné léky.

Výhody pro dárce plazmy:

 • Jak je to s úlevou na daních při darování plazmy?

  Pokud darujete krevní plazmu a nežádáte o náhradu nákladů ve výši 800 Kč za odběr, můžete si odečíst od základu daně za každý odběr 3000 Kč až do výše 15 % vašeho daňového základu. 

  Dále u nás jako bezpříspěvkový dárce obdržíte poukázku na jídlo v hodnotě 200 Kč do restaurace nebo na nákup potravin v okolí dárcovského centra a další benefity. 

  Všechny benefity pohromadě najdete na stránce Bezpříspěvkové dárcovství.

 • Mám nárok na den volna při darování plazmy?

  Pokud darujete krevní plazmu bez žádosti o náhradu nákladů ve výši 800 Kč, máte zákonný nárok na den placeného volna.

{**}