Nejčastější otázky a odpovědi pro dárce plazmy
Chystáte se darovat krevní plazmu a máte otázky? K těm nejčastějším jsme pro vás sepsali odpovědi. Pokud jste zde nenašli, co jste hledali, obraťte se na našeho lékaře, který zodpoví všechny vaše otázky z oblasti medicíny. Dotazy pište na doktor@caraplasma.cz.
Plazma a její odběr:
-
Jak často můžu darovat krev a krevní plazmu?
Dodržujte následující frekvence darování krevní plazmy a krve:
- Rozestupy mezi jednotlivými odběry krevní plazmy jsou minimálně 2 týdny.
- Rozestup odběru plazmy od předchozího darování krve je minimálně 4 týdny.
- Rozestup darování krve od předchozího odběru plazmy je minimálně 2 týdny.
-
K čemu se odebraná krevní plazma využívá?
Všechna odebraná krevní plazma v Cara Plasma se používá vždy a pouze na výrobu životně důležitých léků. Výběr některých léků a jejich využití najdete na stránce O plazmě.
-
Jak probíhá darování krevní plazmy?
Darování plazmy probíhá v několika po sobě jdoucích krocích. Začnete vyplněním dotazníku a lékařskou prohlídkou. Pak následuje samotný odběr a nakonec krátký odpočinek. Podrobný popis vaší návštěvy se dočtete na stránce Jak probíhá odběr plazmy.
-
Jaká jsou rizika darování krevní plazmy?
Obecně lze říci, že pokud dárce splňuje všechny předepsané podmínky pro dárcovství krevní plazmy, udržuje zdravý životní styl a dodržuje zásady před odběrem krevní plazmy, není odběr krevní plazmy zatěžující.
Bezpečností dárcovství se za téměř 50 let a desítky milionů odběrů ročně zabývalo nespočet studií a neprokázalo se, že by pravidelné dárcovství mělo nějaký negativní dopad na zdraví dárců. Poslední rozsáhlou studií na toto téma je německá studie SIPLA, kterou najdete třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16907878
-
Kolik plazmy se při darování odebírá?
Odebíráme mezi 650 a 880 ml krevní plazmy. Objem odebrané plazmy závisí na hmotnosti, výšce a pohlaví.
-
Komu pomáhám darováním krevní plazmy?
V první řadě pomáháte pacientům, kteří díky vám získají potřebné léky vyrobené z krevní plazmy. Více o těchto lécích se dočtete na stránce O plazmě.
Druhou významnou pomocí je podpora Nadačního fondu Kapka naděje. Za každý váš úspěšný odběr finančně přispějeme. Ročně takto nashromáždíme několik stovek tisíc korun na pomoc nemocným dětem. V daném městě vybereme konkrétní nemocnici a podpoříme ji nákupem potřebného vybavení nebo přístrojů. Společně tak pomáháme dětským pacientům a jejich rodinám ve vašem bezprostředním okolí.
Jak se na odběr připravit:
-
Můžu před odběrem plazmy jíst?
Není vhodné chodit na odběr nalačno, mohlo by se vám totiž během odběru i po něm udělat nevolno. Doporučujeme dát si předem lehkou netučnou svačinu, jako např. rohlík se šunkou nebo marmeládou.
Jak upravit jídelníček před odběrem plazmy vám poradí náš Stravovací a pitný režim.
-
Co mám jíst před odběrem plazmy?
Před odběrem plazmy doporučujeme jíst potraviny s nižším obsahem tuku. Co konkrétně můžete nebo nemůžete jíst, se dozvíte ve Stravovacím a pitném režimu.
Překážky pro odběr plazmy:
-
Můžu darovat plazmu s rýmou a kašlem?
K odběru přijďte až za týden po úplném uzdravení vašeho onemocnění horních cest dýchacích. Pokud jste užívali antibiotika, je odběr možný za 2–4 týdny po ukončení léčby. V této situaci je vhodné zkonzultovat svůj stav s naším lékařem na
e-mailu doktor@caraplasma.cz. -
Můžu darovat plazmu s oparem?
Opar je infekční onemocnění. Proto k odběru přijďte až po úplném zhojení (až po odpadnutí krusty).
-
Můžu darovat plazmu po zákroku u zubaře?
Darování krevní plazmy po ošetření u stomatologa je možné 1 týden po výkonu, pokud se jednalo o trhání zubu bez komplikací. Pokud jste užívali i antibiotika, můžete k odběru 14 dní po jejich dobrání. Po vrtání a plombování je nutná pauza 48 hodin od výkonu.
-
Můžu darovat krevní plazmu během menstruace?
Darování plazmy v době menstruace není možné. Objednejte se k odběru nejdříve za 2 dny po skončení krvácení.
-
Jak dlouho po porodu můžu darovat krevní plazmu?
Darovat plazmu můžete až za 6 měsíců po porodu.
-
Můžu darovat plazmu při kojení?
Krevní plazmu můžete darovat až za měsíc po ukončení kojení.
-
Můžu darovat plazmu, když jsem měl/a přisáté klíště?
V případě správného odstranění klíštěte a bez příznaků lymské boreliózy nebo encefalitidy můžete darovat za 28 dní.
-
Můžu jako alergik darovat krevní plazmu?
Alergie není kontraindikací k dárcovství plazmy. Také je možné užívat běžné léky proti alergii ze skupiny antihistaminik. V den odběru by pouze neměly být přítomny akutní projevy alergie (rýma, kašel, vyrážka). Je třeba vyčkat do zklidnění potíží.
Pokud máte další dotazy k užívání léků na alergie, obraťte se na našeho lékaře na doktor@caraplasma.cz.
-
Dovolená v zahraničí a omezení v darování plazmy
V případě cestování po Evropě a mimo Evropu je v důsledku epidemie Covid - 19 nutné se řídit informacemi uvedenými na této stránce: https://www.caraplasma.cz/clanek/vsechna-nase-centra-v-provozu
-
Můžu darovat plazmu po úrazu/s modřinou?
Odběr krevní plazmy je možný až po úplném zhojení úrazu a vstřebání modřiny.
-
Můžu darovat plazmu po tetování/permanentním make-upu/píchání náušnic/piercingu?
Po těchto estetických zákrocích vyžadujeme před odběrem plazmy pauzu 6 měsíců s výjimkou aplikace náušnic ve zdravotnickém zařízení.
-
Můžu darovat plazmu po očkování?
Po každém očkování vyžadujeme pauzu před odběrem minimálně 28 dní.
-
Můžu darovat plazmu, pokud beru léky?
Užívání léků řešíme individuálně. Ke každému odběru mějte připravený seznam vámi užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.
-
Můžu darovat plazmu s onemocněním štítné žlázy?
Pokud máte sníženou funkci štítné žlázy bez laboratorního potvrzení přítomnosti protilátek, odběr krevní plazmy je možný. Pokud je vaše onemocnění autoimunitní/máte pozitivní protilátky, odběr je zakázán. Na první odběr si s sebou přineste zprávu od endokrinologa (pokud ji máte).
-
Můžu darovat plazmu, pokud jsem po operaci?
Po menším chirurgickém výkonu v místní anestezii (např. šití malých ran, odstranění znaménka) můžete k odběru krevní plazmy až po odstranění stehů a úplném zhojení rány.
Po operaci v celkové anestezii je nutné vyčkat 6 měsíců, než budete moci darovat.
-
Můžu darovat plazmu s epilepsií?
Jakákoliv forma epilepsie neumožňuje darovat krevní plazmu.
-
Můžu darovat plazmu po očkování proti COVID-19?
Pokud jste absolvovali očkování proti covidu-19 a nemáte prokazatelné vedlejší účinky, tak po uplynutí 48 hodin můžete přijít bez obav darovat krevní plazmu.
-
Můžu darovat plazmu, pokud jsem prodělal/a COVID-19?
Při prokázané infekci SARS-CoV-2 s klinickými projevy - odběr je možný 28 dní od 1. dne bez příznaků. Při prokázané infekci SARS-CoV-2- bez klinických projevů, s pozitivní testem - odběr je možný 28 dní od provedení testu.
Výhody pro dárce plazmy:
-
Jak je to s úlevou na daních při darování plazmy?
Pokud darujete krevní plazmu a nežádáte o náhradu nákladů ve výši 700 Kč za odběr, můžete si odečíst od základu daně za každý odběr 3000 Kč až do výše 15 % vašeho daňového základu.
Dále u nás jako bezpříspěvkový dárce obdržíte poukázku na jídlo v hodnotě 200 Kč do restaurace v okolí dárcovského centra a další benefity.
Všechny benefity pohromadě najdete na stránce Bezpříspěvkové dárcovství.
-
Mám nárok na den volna při darování plazmy?
Pokud darujete krevní plazmu bez žádosti o náhradu nákladů ve výši 700 Kč, máte zákonný nárok na den placeného volna.