21.04.2020 - Platí pro pobočky Břeclav,Praha,Brno,Jihlava

post-265


Jak je to s oslabením imunitní odpovědi po plazmaferéze

Ačkoliv s plazmou odebíráme i protilátky a součásti tzv. komplementu, z největších vědeckých studií zaměřených na bezpečnost plazmaferézy SIPLA I, II vyplývá, že u dárců není nijak oslabena imunitní reakce na infekční podněty. Výše zmíněné studie se prováděly u dárců, kteří chodili darovat plazmu dokonce dvakrát do týdne.  

Při prvním odběru u nás a pak pravidelně jednou ročně také testujeme u našich dárců hladinu protilátek. Při nízkém množství dárce nepřipouštíme k odběru.  

 

Hygienická opatření a rouška zdarma

Jak už jste se dočetli výše, tak dárcovství plazmy nemá vliv na oslabení imunitní odpovědi. Nicméně, abychom v dnešní době dárce ochránili před možnou nákazou koronavirem, je potřeba dodržovat přísná hygienická opatření. Jelikož jsme zdravotnické zařízení, je pro nás zdraví dárců prioritou. Proto jsme okamžitě zavedli zvýšenou frekvenci dezinfekce všech prostor a pravidelně naše centra dezinfikujeme ozónem.

Dodržujeme potřebné rozestupy mezi jednotlivými dárci a mezi dárcovská křesla jsme umístili ochranná plexiskla. Při vstupu do centra je dárcům změřena tělesná teplota, mají k dispozici dezinfekční prostředky a vyplňují speciální dotazník. Také je mimo jiné zakázán vstup dárcům s jakýmikoli příznaky respiračních a infekčních onemocnění, dárcům, kteří navštívili rizikové oblasti, a dárcům, kteří byli v kontaktu s nakaženým či člověkem v karanténě.

Každý dárce od nás obdrží novou roušku, kterou si ihned nasadí místo své stávající, a tu si může následně po odchodu ponechat.

Návštěva dárcovského centra je proto opravdu bezpečná a nemusíte se bát přijít darovat.

 Benefity

Díky omezení dárcovských center a vážné situaci v USA se obáváme výpadku léků pro nemocné, a proto ještě v naší historii nebylo důležitější darovat než nyní. A i z tohoto důvodu máme pro dárce připraveny spousty benefitů. V první řadě může každý dárce zažádat o náhradu nákladů ve výši 700 Kč za každý odběr. Při pravidelném dárcovství tak můžete získat 1.400 Kč za měsíc a až 18.200 Kč za rok. A to není vše. Díky našemu novému věrnostnímu programu můžete získat spousty zajímavých dárků, a to třeba hned při prvním odběru. Také pravidelně pořádáme zajímavé soutěže a díky našim partnerům Vám můžeme nabídnout ještě další zajímavé slevy.

Samozřejmostí je i to, že můžete krevní plazmu darovat bez žádosti o náhradu nákladů. V takovém případě máte nárok na odečet z daní až 3.000 Kč za každý odběr, na den placeného volna zaměstnavatelem a získáte do nás poukaz na jídlo do restaurace.Může krevní plazma pomoci v boji s COVID 19?

V Maďarsku se dárci od naší sesterské společnosti již mohou zapojit do programu, při kterém je odebírána plazma pacientů uzdravených z COVID-19. Tato plazma je pak zpracována laboratořemi maďarského ministerstva zdravotnictví a je aplikována u těch nejtěžších případů.  

V ČR zase Vojenská fakultní nemocnice v Praze začala oslovovat pacienty po prodělané infekci COVID-19 a žádá je o souhlas, aby mohla jejich plazmu s obsahem protilátek přímo použít u nemocných s těžkým průběhem infekce. 

Ani my však nezahálíme, v současné době se totiž naše mateřská firma Biotest (vyrábějící léčiva z plazmy) zapojila do široké kooperace s ostatními firmami zpracovávajícími plazmu v boji proti COVID-19. Cílem tohoto spojenectví je vyrobit lék specifický proti tomuto onemocnění. Samozřejmostí bude nutné zapojení těch dárců krevní plazmy, kteří již infekci prodělali. 

Mimochodem, krevní plazmu lékaři poprvé nasadili proti virům už během pandemie španělské chřipky v roce 1918, používala se při léčbě spalniček, streptokokových infekcí a nedávno také při léčbě eboly v Africe či podobných koronavirových infekcí SARS a MERS 


Článek pro Vás připravil MUDr. Jan Richter - vedoucí lékař Cara Plasma