O možnosti darovat krev ví každý z nás. Co se vám ale vybaví, když se řekne odběr krevní plasmy? Možná vůbec nic. Pojďme to změnit! Přečtěte si o obou typech dárcovství a zjistěte, jak můžete právě vy pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Dobrovolné dárcovství je nenahraditelná pomoc při záchraně lidských životů 

 

Zatímco o darování krve se každý z nás určitě něco ví, dárcovství krevní plasmy je zatím bohužel poměrně neznámé. Obojí je přitom nesmírně důležité, protože krev i krevní plasma denně pomáhají zachraňovat tisíce lidských životů.  

 

Darovaná krev a plasma pomáhají dvojím způsobem:  

 

  1. K přímé léčbě pacientů, kteří se ocitli v akutním ohrožení života. Nejčastěji jde o havárie, těžké úrazy při kterých došlo k velké ztrátě krve, komplikované pooperační stavy nebo třeba popáleniny.  
  2. Pro vývoj a výrobu léků určených k léčbě závažných onemocnění. Ta nejčastěji souvisí s nedostatečnou srážlivostí krve, autoimunitními poruchami nebo onkologickými problémy. 

 

Darování krve: jak probíhá a jak často mohu darovat? 

 

Darování krve je snadné a rychlé – zájemce se zaregistruje ve zdravotnickém zařízení, kde podstoupí zdravotní prohlídku a pokud je vše v pořádku, může pokračovat rovnou k odběru. Samotný odběr je rychlý, bezbolestný a trvá obvykle jen několik minut, během kterých se odebere asi 450 ml krve. Po odběru se tělo začne okamžitě regenerovat a všechny červené krvinky se obnoví během několika týdnů.  

 

Frekvence darování se liší podle podmínek každého zařízení, obecně ale v ČR platí, že ženy mohou krec darovat 3x ročně a muži 4x ročně, přičemž rozmezí mezi jednotlivými odběry musí být vždy minimálně 10 týdnů. 

 

Darování plasmy: trvá o něco déle, je ale mnohem efektivnější 

 

Proces darování krevní plasmy se nazývá plazmaferéza a je o něco složitější. Také začíná registrací v dárcovském centru a vstupní zdravotní prohlídkou, samotný odběr ale zabere přibližně 60 minut, protože je při něm potřeba krevní plasmu od odebrané krve oddělit. Ani odběr plasmy není bolestivý a většinou se při něm získá 650 - 880 ml krevní plasmy. Zbylá krev se potom doplní fyziologickým roztokem a vrátí se zpět do těla dárce. Protože odběr plasmy probíhá odděleně od odběru krve, je možné krevní plasmu darovat mnohem častěji než krev.  

 

Plasma se také obnovuje výrazně rychleji. Zpravidla trvá maximálně 2 až 3 dny, než se tělo kompletně zregeneruje a veškerá krevní plasma se obnoví. Právě díky tomu je možné darovat krevní plasmu častěji než krev. Rozestup v délce 14 dnů, který je mezi jednotlivými odběry třeba dodržovat, je ve všech zdravotnických zařízeních v České republice stejný. 

 

Ani jeden z odběrů neznamená pro zdravý organismus zdravotní riziko a odběry je dokonce možné kombinovat a pravidelně darovat obojí. 

 

Zapojte se i vy! Staňte se pravidelným dárcem a pomáhejte spolu s námi 

 

Proces darování plasmy je bezbolestný, odběr trvá maximálně 60 minut a kromě dobrého pocitu, s kterým každý dárce odchází, je možné využít také nárok na finanční kompenzaci  ve výši 800 Kč* za jeden odběr.  

 

Všichni pravidelní dárci mají navíc nárok na spoustu výhod a odměn z Věrnostního programu. Zaregistrujte se ještě dnes na: www.caraplasma.cz/#prvodarce a pomáhejte spolu s námi tisícům pacientům na cestě k uzdravení a cestě za plnohodnotnějším životem. 

 

*Při první návštěvě dostanete náhradu 600 Kč za jeden odběr. Po druhém odběru pak můžete čerpat náhradu až 1 000 Kč. Při dalších návštěvách již dostanete vždy náhradu 800 Kč za jeden odběr.