Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu
1. místo - WebTop100 2013

Darujte krevní plazmu

Díky pokroku v medicíně je dnes možné vyléčit mnohé diagnostikované onemocnění. Je možné provádět transplantace orgánů a také zachránit mnoho obětí dopravních nehod, které jsou v ohrožení života. V mnoha případech je tato pomoc možná, jen díky dostupnosti dostatečného množství produktů z lidské krve. Po celá staletí byla krev a je i dnes považována za jednu z nejdůležitějších životních látek vůbec.

Proč darovat plazmu

Vzhledem k tomu, že krevní plazmu nelze uměle vyrobit a existuje mnoho nemocí, které se dají léčit pouze díky lékům z krevní plazmy, je dobrovolné dárcovství této vzácné tekutiny životně důležité pro mnoho lidí jak v České Republice, tak na celém světě. I člověk, který se běžně nezamýšlí nad tímto způsobem pomoci, se může dostat do situace, kdy bude odkázán na léky, které je možné vyrobit jen z krevní plazmy.

Krevní plazma je pro moderní medicínu nenahraditelnou látkou, například pro výrobu těchto životně důležitých léků:

Albumin

Používá se při vážných zraněních, rozsáhlých popáleninách, při velkých ztrátách krve a v určitých případech i po chemoterapii pacientů s rakovinou.

Imunoglobiny

Užívají se při několika druzích vážných onemocnění, například u pacientů se ztrátou imunity nebo rakovinou.

Faktory srážlivosti

Například faktor VIII nebo faktor IX jsou životně důležité pro normální život hemofiliků, kteří trpí jejich nedostatkem.

Další využití plazmy

Dále se plazma používá: při velkých operacích, po vážných nehodách; při léčbě rakoviny, hemofilie a u lidí s poruchami imunity. Pacienti, kteří si nemohou sami vytvořit protilátky (imunoglobulini) v důsledku poruchy vrozené imunity, jsou proti závažným infekčním onemocněním chráněni podáním léků vyrobených z krevní plazmy.

Co je to plazma?

Krevní plazma je tekutou složkou krve a má v lidském těle funkci přepravce živin jako jsou soli, tuky, stopové prvky a vitamíny.

Průběh odběru

Darováním krevní plazmy jde o skutečnou pomoc člověka člověku a mnohým trpícím lidem. Proto je nezbytné, aby byla zaručena maximální kvalita a bezpečnost, jak u dárce tak i u příjemce, což je absolutní prioritou při naší práci.

Dodržováním legislativních předpisů jak České Republiky tak EU splňujeme ty nejvyšší možné standardy pro odběr krevní plazmy, což je zaručeno i kvalifikovaným personálem a nejmodernějšími technologiemi.

1

Registrace

Důležité:
Přineste si platný občanský průkaz, kartičku pojišťovny, u cizinců platný doklad totožnosti s uvedeným trvalým pobytem na území ČR.

2

Vyplnění dotazníku

Dotazník je zaměřen na prodělané nemoci, atd…

3

Lékařská prohlídka

Na první návštěvu, kde probíhá kompletní lékařské vyšetření, si vyhraďte alespoň 1,5 hodiny.

4

Odběr plazmy

Pro odběr plazmy využíváme nejnovější a k samotnému dárci nejšetrnější technologii Plazmaferézu.

5

Zasloužená odměna

Po úspěšném odběru plazmy dárce obdrží náhradu 600 Kč za strávený čas v našem centru.

6

Objednávka dalšího dběru

Možnost využití online objednání v našem centru.

Více informací o průběhu odběru

Co je to plazmaferéza?

Plazmaferéza je způsob odběru plazmy, při kterém se z krve separuje pouze krevní plazma. Celá procedura probíhá v jednorázovém, sterilním, uzavřeném systému. Výsledkem plazmasféry je cca 650 ml krevní plazmy. Samotný odběr trvá přibližně 45 minut.

Plazma se v lidském těle obnoví do 48 hodin. Odběr plazmy lze v České republice opakovat každých 14 dní, tedy 2 × měsíčně.

Kdo může plazmu darovat

 • Zdravý člověk ve věku 18 – 65 let. (prvodárce do 60 let)
 • Člověk s váhou nad 50 kg.
 • Člověk ochotný podstoupit vstupní lékařskou prohlídku, která je součástí odběru a zaručuje vám neustálou kontrolu vašeho zdravotního stavu.
 • Člověk ochotný strávit u nás 45 – 60 min svého času.
 • Aby bylo pro vás darování plazmy vždy příjemným zážitkem, měli by jste být dobře odpočinuti a měli byste se vyhnout shonu a stresovým situacím před i po odběru plazmy.
 • V případě, že je vaše trvalé bydliště dále než 200 km od dárcovského centra Cara Plasma, Jungmannova 745/24 nebo hlášeno na úřadě (obecní, městský, magistrát) je možné darovat pouze ze souhlasem QP. Každý zájemce se posuzuje individuálně. Pošlete nám na sebe kontakt a my tuto situaci s vámi budeme řešit.
 • Pokud jste zahraniční dárce je důležíté porozumnět česky psanému textu a domluvit se v českém jazyce. 
  If you are a foreign donor, it is important to understand czech written text and to speak in czech.

Kdy plazmu nemůžete darovat

  • V den odběru je vhodné jíst vyváženou stravu, především by neměla být příliš tučná; nechoďte darovat nalačno.
  • Pokud jste se v posledních šesti měsících nechali ozdobit tetováním nebo piercingem.
  • Pokud jste v nedávné době podstoupili imunizaci.
  • Pokud máte velmi tenké žíly na pažích.
  • V den odběru a předchozí večer není vhodné pít alkohol ani nápoje s kofeinem, neboť vysušují organismus.
  • Pokud se cítíte nemocní, raději se přeobjednejte.
  • Pokud se léčíte na aktuální úraz či nemoc (zlomenina, chirurgický zákrok, chřipka, atd.), můžete si ověřit kdy darovat zasláním emailu na doktor@caraplasma.cz
  • V případě zahraničních dárců (netýká se dárců se slovenských studujících v ČR) akceptujeme tyto pojišťovny :ČPZP, VZP, VOZP, OZP, ZPŠ, ZPMVČR, RBP, UNIQUA, AXA naopak neakceptujeme: SLAVIA, MAXIMA, ALL - inter partner

 

 

 

 

© 2015 Cara plasma
pište na info@caraplasma.cz nebo volejte +420 702 278 928 
Jsme také na Facebooku

Mobilní verze webu