10.01.2019 - Platí pro pobočky Břeclav,Praha,Brno,Jihlava

post-138

1. Zachraňujete životy

Krevní plazma je tekutina, která se nedá nijak uměle vyrobit a slouží pro výrobu nenahraditelných léků. Léky z krevní plazmy se využívají například při velkých operacích, po vážných nehodách, pomáhají při léčbě rakoviny, hemofilie a u lidí s poruchami imunity. Každý váš odběr tudíž může někomu zachránit život.

 2. Máte pod kontrolou svůj zdravotní stav

Při každém odběru plazmy dárce prochází zdravotní prohlídkou. Nejprve vám na recepci změří krevní tlak, teplotu a vaši váhu. Následně dochází ke zjištění krevního obrazu, zde vám zjistí hladiny bílých i červených krvinek a destiček. Při odběru se odebírají vzorky na virologické testování (HIV, žloutenka, syfilis, atd.). Máte tedy dokonalý přehled o svém zdravotním stavu.

 3. Benefity

Jako dárce plazmy máte nárok na spoustu benefitů. Například si každý odběr můžete odečíst 3000 Kč z daně z příjmu a to až do výše 15% ze základu daně zároveň máte nárok na den placeného volna. Některé pojišťovny vám následně nabídnou bonus například na vitamíny. Na transfuzních stanicích po odběru následně obdržíte i malé občerstvení. V komerčních centrech máte na výběr z několika možností. Můžete darovat v rámci podmínek uvedených výše a získat k tomu i nějaký příjemný bonus, nebo za odběr můžete získat náhradu nákladů. V této době většina komerčních center nabízí náhradu ve výši 600 Kč za každý odběr. Dále se zapojíte do věrnostního programu a většinou na vás čekají další benefity či zapojení do různých soutěží.

 4. Alespoň jednou za 14 dní dodržíte stravovací a pitný režim

Den před odběrem plazmy a v den odběru plazmy je důležité dodržet pitný a stravovací režim. Je důležité vypít 3-4 litry tekutin (je dobré vynechat kávu, černý, zelený, bílý čaj a jiné nápoje s vysokým obsahem kofeinu). Co se týká stravy je vynechejte potraviny obsahující větší množství tuku a některé sladkosti.

 5. A možná Vám klesne hladina cholesterolu

Jak je to možné? Některé léčebné postupy ke snižování cholesterolu používají léčebné plazmaferézy. Ke snižování cholesterolu v menším množství dochází i při darování krevní plazmy. Jedna ze studií se zjišťovala, jaký vliv může mít pravidelné darování plazmy na cholesterol v těle. Studie byla zveřejněna v časopise VOX Sanguinis.

Do této studie byli zařazeni dárci s podmínkou, že budou darovat krevní plazmu jednou týdně po dobu 16 týdnů v devíti dárcovských centrech v USA. Kromě jiných hodnot byl sledován celkový cholesterol a jeho frakce HDL a LDL. Studie prokázala, že hodnoty celkového cholesterolu a LDL frakce se při pravidelném darování snižují. Dobrý cholesterol, HDL, se pak v těle přirozeně zvýšil.

Jak probíha odběr krevní plazmy - video


Rozhodli jste se darovat? Registrovat odběr si můžete v tlačítku níže

Registrace do odběru